„Kriptoapokalipszis” jöhet, ha a Ripple felvásárolja a Circlet? – Egy jogi szakértő figyelmeztetett.
Már a kanyarban van a Circle-Ripple egyezség?
A Ripple idei terjeszkedési stratégiája újabb merész lépést vett: információk szerint felvásárolná a Circle-t, az USDC stabilcoin kibocsátóját. A Circle az egyik legnagyobb szereplő ezen a piacon – a második legnagyobb stabilcoin a világon –, és állítólag legalább 5 milliárd dolláros ajánlatot vár a vevőjelöltektől.
A tárgyalások nem hivatalosak voltak, de a sajtóhírek szerint a Ripple és a Coinbase is érdeklődik a cég iránt. A Coinbase már hosszú ideje stratégiai partnere a Circle-nek, így sokan úgy vélik, hogy neki lenne nagyobb esélye a felvásárlásra. Ugyanakkor a Ripple is komoly játékos: hatalmas mennyiségű XRP-tokent birtokol, és egyre inkább be akar törni a stabilcoin piacra.
A veszélyekre azonban egy ismert jogász is felhívta a figyelmet.
Gabriel Shapiro, a MetaLeX Labs alapítója szerint, ha a Ripple valóban megszerezné a Circle-t, az „kriptoapokalipszishez” vezethet. Véleménye szerint a Ripple ezzel a lépéssel túlságosan nagy hatalomhoz jutna, és egyeduralkodóvá válhatna a legtöbb blokkláncon, ami versenyellenes és hosszú távon káros lehet az egész kriptopiacra nézve.
This could end up being crypto apocalypse. However, if Ripple wins the bidding war, that doesn't mean game over–there will be an antitrust review and Ripple has a long history of using any power it has to FUD other blockchains. Making Ripple the largest asset issuer on every… https://t.co/9YhHUdQd76
— _gabrielShapir0 (@lex_node) May 20, 2025
Shapiro emlékeztetett arra is, hogy a Ripple korábban már próbált lejárató kampányokat indítani a riválisai ellen. Például 2022-ben Chris Larsen, a Ripple társalapítója a Greenpeaceszel összefogva kampányolt a Bitcoin kódjának megváltoztatása mellett, az energiafelhasználás csökkentésére hivatkozva.
A jogász szerint a hatóságok – köztük az amerikai igazságügyi minisztérium (DoJ) és a versenyhivatalként működő FTC – valószínűleg alaposan megvizsgálják majd az ügyletet. A felvásárlás ugyanis komoly versenyjogi akadályokba ütközhet.
Shapiro szerint a Circlenek figyelembe kellene vennie az úgynevezett Revlon-doktrínát is, amely kimondja, hogy egy cégnek mindig a részvényesei érdekeit kell néznie – beleértve azt is, hogy mennyire valószínű a hatósági bukta.
A kérdés tehát nemcsak pénzügyi vagy stratégiai, hanem jogi és erkölcsi is: vajon jó ötlet-e ekkora hatalmat adni egyetlen szereplő kezébe a kriptovilágban?