A stabilcoinok lehetnek a blokklánc „ChatGPT-pillanata”

usdt alternativak

A Citi szerint 2030-ra 3,7 billió dollárra nőhet a kriptopiac

A Citibank friss jelentése szerint 2025 kulcsfontosságú év lehet a blokklánc technológia elterjedésében – méghozzá a stabilcoinoknak köszönhetően. Az elemzők szerint a stabilcoinok hasonló áttörést hozhatnak a pénzügyi világban, mint amit a ChatGPT jelentett a mesterséges intelligencia számára.

Mi is az a stabilcoin?

A stabilcoin egyfajta kriptovaluta, amelynek értéke egy hagyományos pénzhez – leggyakrabban az amerikai dollárhoz – van kötve. Célja, hogy ötvözze a blokklánc technológia előnyeit (gyorsaság, átláthatóság, decentralizáció) az árstabilitással. A legismertebb stabilcoinok például a Tether (USDT) és a Circle által kibocsátott USDC.

A Citi optimista: akár 3,7 billió dollárra is nőhet a piac

A Citi alapesetben azt várja, hogy 2030-ra a stabilcoin piac elérheti az 1,6 billió dollárt – ez több mint hétszerese a jelenlegi, kb. 230 milliárd dolláros méretnek. Ha viszont a szabályozás és az intézményi elfogadás is kedvezően alakul, akár 3,7 billió dollárra is felfuthat a piac.

A pesszimista forgatókönyvben – ahol például szabályozási akadályok vagy technikai problémák lépnek fel – viszont akár csak 500 milliárdig nőhet az összérték.

Mi adhat lendületet a növekedésnek?

Az egyik legfontosabb hajtóerő az Egyesült Államokban várható szabályozási áttörés lehet. A közelmúltban kiadott elnöki rendelet célja, hogy átfogó keretrendszert hozzanak létre a digitális eszközökre. Ez jogbiztonságot teremthet, és megnyithatja az utat a stabilcoinok szélesebb körű használata előtt – például gyorsabb pénzátutalások, hatékonyabb eszközelszámolás vagy pénzügyi transzparencia terén.

A stabilcoin-kibocsátók lehetnek az USA legnagyobb hitelezői?

A jelentés egyik legérdekesebb pontja, hogy a stabilcoin kibocsátók – például a Tether vagy a Circle – 2030-ra akár az egyik legnagyobb amerikai államkötvény-vásárlóvá válhatnak. A Citi becslése szerint ezek a cégek összesen akár 1,2 billió dollárnyi amerikai államkötvényt is birtokolhatnak a következő évtized végére, megelőzve ezzel olyan nagy szuverén államokat, mint Japán vagy Kína.

Ez azzal magyarázható, hogy a szabályozók valószínűleg elő fogják írni, hogy a stabilcoinokat csak alacsony kockázatú, likvid eszközökkel – például államkötvényekkel – lehet fedezni.

Nem minden arany, ami fénylik

Bár a kilátások ígéretesek, a Citi is figyelmeztet a lehetséges kockázatokra. 2023-ban például közel 1900 alkalommal fordult elő, hogy egy stabilcoin elvesztette az árfolyam-paritást (ún. „de-peg” esemény), köztük több száz alkalommal a vezető tokeneknél. Egy ilyen esemény következtében pánikszerű visszaváltások indulhatnak el, ami komoly likviditási problémákat okozhat a piacokon – mint ahogy az történt a Silicon Valley Bank csődjét követően is az USDC esetében.

Összegzés

A stabilcoinok ma még sokak számára csupán kiegészítő eszközök a kriptovilágban, de a Citi szerint hamarosan alapkövei lehetnek a modern pénzügyi rendszernek. Ha a szabályozás és az infrastruktúra is támogatja őket, nem kizárt, hogy a blokklánc technológia valóban eléri a „ChatGPT-pillanatát” – és a stabilcoinok lesznek az áttörés motorjai.

Kripto Konzultáció

Ha úgy érzed túl sok az új információ, vagy le kéne porolni az alapokat a kriptovaluta tudásod illetően, gyere el egy INGYENES konzultációra, foglalj időpontot és beszéljük meg, mi lenne a legjobb megoldás neked.
Ingyenes