Sokan vakarják a fejüket: ömlenek be a milliárdok az ETF-ekbe, a kereslet látszólag nő, de a Bitcoin ára mégsem mozdul. Miért?
Egyszerű a válasz: ez már nem egy szabad piac. Hanem egy irányított átmeneti zóna, ahol a látszat mást mutat, mint a valóság.
Az ETF beáramlások valódiak. Intézményi szereplők, sőt, állami szinteken is vásárolnak – de ezek a szereplők nem spekulálni akarnak. Ezek a BTC-k hidegtárcákban landolnak, és nem jönnek vissza a tőzsdére. Ez a készlet egy darabig biztosan kiesik a forgalomból.
Ami a tőzsdéken marad, az többnyire „papír Bitcoin”. Derivatívák, határidős szerződések, IOU-k – nem valós coinok, csak amit spekulációs céllal tartanak. Aki valódi BTC-t akar venni, annak egyre kevesebb a lehetősége.
A bálnák pedig csendben dolgoznak. Régi bányászok, nagy OTC szereplők úgy adagolják a likviditást, hogy az ne mozdítsa meg az árat. Láthatatlan felhalmozás zajlik.
A volatilitás visszafogása nem véletlen. A BlackRockhoz hasonló nagy szereplőknek stabil, kiszámítható környezet kell. Szabályozás, integráció, hagyományos pénzügyi rendszerekbe való beillesztés – ehhez nem passzol egy vadul ugráló BTC árfolyam.
Ami történik, az nem egy elmaradt rally – hanem egy pozícióépítési fázis. Az igazi kitörés majd akkor jön, amikor már nem lehet felszállni a vonatra. Amikor az ajtó becsukódik.
Ne azt kérdezd, hogy „miért nem emelkedik a Bitcoin?”
Hanem azt: „kik és miért dolgoznak azon, hogy most ne emelkedjen?”
Ez nem összeesküvés. Ez a piac szerkezetének természetes átalakulása. Az okos pénz csendben már vásárol. A hangos FOMO csak később érkezik
Aki most unalmasnak tartja a piacot, az valószínűleg nem érti, hogy a csend az igazi mozgatórugója a nagy változásoknak. Az, hogy a lakossági befektetők kiszállnak vagy kivár, pont ideális terepet biztosít az intézményi játékosoknak.
A kérdés tehát nem az, hogy mikor indul el az ár. Hanem az, hogy te addigra felkészültél-e rá. Mert amikor elindul, akkor már nem lesz idő gondolkodni.