A kriptovilág néha egészen abszurd helyekről merít inspirációt – legutóbb egy Thaiföldön élő törpevíziló, Moo Deng váltotta ki a mémcoin piac újabb megmozdulását. Moo Deng születésnapját közeledve ismét reflektorfénybe került, ezzel párhuzamosan pedig az ő nevét viselő Solana-alapú mémcoin is nagyot ugrott – 32,9%-kal emelkedett, elérve a 183 millió dolláros piaci kapitalizációt.
Coming soon Happy Birthday Moodeng in 10th july 2025 https://t.co/FVP94eR6dy pic.twitter.com/K3SeatbsQ1
— สวนสัตว์เปิดเขาเขียว Khao Kheow Open Zoo (@KhaokheowZoo) June 27, 2025
Egy víziló és a kriptopiac
Moo Deng 2024 szeptemberében vált virálissá, amikor az internetet elárasztották róla készült aranyos fotók és videók. A közösségi média rajongása odáig fajult, hogy turisták özönlöttek a Khao Kheow Állatkertbe, csak hogy láthassák a bájos kis vízilovat. Ekkor indult útjára az azonos nevű Solana-alapú mémcoin, ami gyorsan 336 millió dolláros piaci értéket ért el, majd nagy volatilitással többször is összeomlott és visszapattant.
Most, Moo Deng első születésnapjának közeledtével – amit háromnapos rendezvénnyel ünnepelnek – ismét felfokozódott az érdeklődés, és a coin újra emelkedni kezdett. Az eseményhez kapcsolódik egy művészeti kiállítás, fotógaléria és állatmaszkos parádé is.
Más mémcoinok és hasonló események
Nem Moo Deng az első mém, amely hullámot keltett a blokkláncon. Elon Musk tweetjei például többször is mozgatták a Dogecoin árfolyamát, míg a PEPE vagy a BONK is hasonlóan virális karakterekből születtek. Ezeknél a coinoknál gyakran nem technológiai innováció vagy valódi felhasználási érték, hanem érzelmi reakciók, vicces mémek, vagy események generálják a keresletet.
Időzített események – mint például Moo Deng szülinapja, Elon Musk fellépése egy konferencián, vagy egy új mém kampány – látványos árfolyammozgásokat idézhetnek elő rövid távon.
Mire figyeljünk?
A mémcoinoknál az árfolyam gyakran nem racionális alapokon nyugszik. Bár rövid távon jelentős profitot hozhatnak, legalább ilyen gyorsan képesek összeomlani is. A Moo Deng token például már többször zuhant 80-90%-ot, majd újra emelkedett.
Az ilyen események izgalmasak, de mindig fontos tudni: ezek spekulatív eszközök, nem hosszú távú befektetések. Ha valaki részt akar venni benne, csak annyit kockáztasson, amit nem sajnál elveszíteni.