A Bitcoin tartja magát, míg az arany egy hónapos mélypontra esett.
Digitális arany vs hagyományos arany
Az utóbbi években sokan a Bitcoint „digitális aranyként” emlegették, mivel hasonlóan viselkedett válságos időszakokban. Most viszont úgy tűnik, a két eszköz más irányba tart. Amíg az arany ára csökken, addig a Bitcoin tovább emelkedik – ez pedig sokak figyelmét felkeltette.
Az arany árfolyama május közepére elérte a 3185 dolláros unciánkénti szintet, ami 9%-os visszaesés az áprilisi, történelmi 3500 dolláros csúcshoz képest. Ezzel szemben a Bitcoin árfolyama ugyanebben az időszakban 17%-kal nőtt, és jelenleg 103 600 dollár körül mozog.
Mi állhat a háttérben?
Az egyik fő ok a kereskedelmi feszültségek enyhülése az Egyesült Államok és Kína között. Mindkét ország bejelentette, hogy jelentősen csökkentik a vámokat a másik fél termékeire. Ez a lépés csökkenti a gazdasági bizonytalanságot, és a befektetők újra a kockázatosabb eszközök – például a kriptók – felé fordulnak.
Peter Schiff, közismert aranypárti (és régóta Bitcoin-kritikus) közgazdász, úgy véli, hogy az arany gyengélkedése részben annak tudható be, hogy az amerikai befektetők eladják aranypozícióikat, és az eszköz egyre inkább külföldi kézbe kerül.
All the big gold and silver selloffs on no news happen during the early hours of U.S. trading. This is not a new phenomenon, but it has been the case over the entire bull market. This supports the view that gold has been moving from U.S. to foreign ownership. This is a bad trend.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) May 14, 2025
Bár idén eddig még mindig az arany teljesített jobban – 23%-ot erősödött január óta, míg a Bitcoin csak 10%-ot –, az utóbbi napok mozgása sokat elmond a piaci hangulatról. A befektetők újra a hozamra vadásznak, nem pedig a menedékre.
A Bitcoinról mint biztonsági menedékről szóló narratíva viszont tovább él – különösen az amerikai dollár gyengélkedése és inflációs aggodalmak közepette. Eközben Kínában az arany ETF-ek áprilisban rekord beáramlást produkáltak, de május elején ez a trend megtorpant.
Érdekes párhuzam: míg az aranynál kifulladni látszik a kereslet, a Bitcoin ETF-ek rekordösszegű beáramlást könyvelhettek el, már 41 milliárd dollárnyi nettó tőke érkezett ezekbe a termékekbe a tőzsdei indulásuk óta.
A kérdés most az: vajon tartós lesz-e ez a szétválás a két „biztonságosnak” tartott eszköz között? Vagy csak egy rövid kitérőről van szó?